Endodoncja

Endodoncja–dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi

i tkanek okołowierzchołkowych. Potoczn nazwa leczenie knałowe. Prawidłowe leczenie endodontyczne to szansa na zachowanie zęba przez wiele lat. Jest to leczenie bardzo trudne, pracochłonne, ale daje szansę na utrzymanie zębów, które jeszcze przed paru laty były po prostu usuwane .

 tl_files/images/endodoncja.png

Leczenie endodontyczne (szkic)

 

Kiedy wykonujemy leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wykonujemy wtedy, gdy ząb daje dolegliwości bólowe.

Często też wykonuje się leczenie endodontyczne zębów które:

- mają rozległą próchnicę dochodzącą do komory zęba (ocena RVG)

- obumarły na skutek urazu

- były leczone w przeszłości endodontycznie nieprawidłowo

- są przyczyną przetok, ropni

- w szczególnych przypadkach przed leczeniem protetycznym, periodontologicznym.

Dzięki radiowizjografii (minimalna dawka promieniowania RTG) mamy możliwość dokładnej oceny anatomii i stanu zęba–przebiegu i ilości kanałów, ewentualnego stanu zapalnego w tkankach okołowierzchołkowych.

Po odpowiednim przygotowaniu korony zęba lekarz przechodzi do usunięcia miazgi. W kolejnym etapie-oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć bakterie, które mogły przejść do zębiny. Jest to najtrudniejszy etap leczenia kanałowego, kiedy wykorzystywane są narzędzia o średnicy dużo mniejszej niż milimetr (np. 0,08 mm), które ze względu na wymiary są bardzo delikatne. Takie narzędzia bardzo łatwo się zginają lub ulegają złamaniu.

W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych jednocześnie się je płucze stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu (stąd zapach chloru/środka do czyszczenia toalet podczas leczenia kanałowego). Stosowanie płukania ma za zadanie zdezynfekować kanały, czyli „zabić” bakterie.

W trakcie leczenia stosowane są różne urządzenia pomocne m.in.

w wyznaczeniu, jaką długość mają kanały–my stosujemy:

endometry Ryapex 5 firmy VDW, endomotor Endostar Pro Endo.

Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów należy je osuszyć

i wypełnić specjalnymi preparatami, które mają za zadanie dokładnie je uszczelnić i zapobiec rozwojowi bakterii.

 

Konieczne jest znalezienie i wypełnienie szczelnie wszystkich kanałów w zębie–to decyduje o sukcesie leczenia. W przypadkach niestandardowych oraz

w powtórnym leczeniu kanałowym (reendo) leczenie jest trudniejsze. Dlatego używamy powiększenia (lupy, mikroskop stomatologiczny)

Dla poprawy komfortu pacjenta wspólnie decydujemy o tym, czy zabieg wykonujemy w znieczuleniu czy bez. Preferujemy jednak leczenie w znieczuleniu nasiękowym lub dowięzadłowym (Calaject)

O kwalifikacji do leczenia endodontycznego, ilości wizyt przy leczeniu, kontrolnych zdjęciach RVG, ewentualnej dalszej odbudowie-jeśli ząb jest zniszczony decyduje lekarz dentysta. Wszystko z myślą, aby uzyskać jak najlepszy długo czasowy efekt leczenia i zapobiec jego utracie.

Alternatywą dla leczenia endodontycznego jest ekstrakcja zęba.